S5 Risen Hope - шаблон joomla Mp3
Fare İlaçlama

logo

Fare İlaçlama

Farelere ani öldürücü uygulama uygulanırsa bir süre etki sağlanabilir ama uzun süreli etki sağlanması zordur canlı yakalama uygulanırsa sadece ortamda bulanan fareler yakalanır ama farelerin gelişi engellenemez. Farelerde en çok uygulana yöntem uzaklaştırma yöntemidir. Bu yöntemde kilitli fare istasyonlarının içine ani öldürücü özelliği olmayan yemler yerleştirilir ve yemi yiyen fareler cinsine göre üç ila yedi gün arasında ölümü gerçekleşir. Fareler ölümlerin neden kaynaklandığını anlayamaz ve ortamdan uzaklaşma gereği hissederler. Bu uygulama takip gerektiren bir uygulama çeşidi olup kesin sonuç alınan bir uygulama çeşididir.

Fareler çok hızlı hareket eden ve çok hızlı üreyen hayvanlardır. Fareler diğer haşerelerden farklı bir yapıya sahiptir ve dünyanın her yerinde yaşayan, hem otçul hem de etçil beslenen hayvanlardır. Yapıları türlerine bağlı olarak değişmekle beraber vücut biyolojileri aynıdır.

Farelerin türüne göre yaşadığı yerler değişkenlik gösterir. Bazıları lağımda, bazıları sularda bazıları da tamamen doğada yaşarlar ve yaşadığı çevreden beslenirler. Bunun yanında fareler besin olarak böcekleri, ölü hayvan leşlerini ve atık olan her şeyi yerler. Fareler çeşidine ve türüne göre faklı sayıda çoğalırlar. Bazı fare türleri yılda 4 bazıları ise yılda 6 defa doğum yapabilir.

Farenin dişlerinin özelliği çok sert cisimleri dahi kemirebilir olmasıdır ve bazen mermer gibi sert cisimleri dahi kemirirler. Bu kemirilme aşamasında farenin dişleri körelir fakat farenin dişlerinin özelliği dişlerin kendisini yenilemesidir. Özellikle elektrik kablolarını kemirip bulunduğumuz ortamda tehlike yaratma olasılığı yüksektir. Farelerin her parmağının uç kısmında düz duvara tırmanabilecek kadar güçlü tırnakları bulunur, bu sayede çok yüksek yerlere tırmanabilirler ve çok hızlı koşarlar. Fare kuyruğunu genellikle tutunma aracı olarak kullanır.

Farelerde burun başın ön kısmındadır ve çok güçlü koku alma hissine sahiptirler bu nedenle fareler birçok hayvanı kokusundan tanır. Ayrıca yiyeceklerin kokusunu da çok uzaktan algılarlar.

Farelerin tükürük salgısı da narkoz etkisinde olduğu için insan ve hayvanları pasif durumda yakaladıkları zaman, özellikle geceleri bu canlıların kulak, burun, dudak ve parmaklarını kemirerek yerler. Tükürüğünün özelliğinden dolayı canlılar bunu fark etmezler.

Tarlalara, ambarlara ve evlere dadanarak insanın besin kaynaklarına ortak olurlar. Korunaklı yapılarda yaşamayı yeğleyen birçok fare türü, depolanmış yiyecekleri tüketen, her çeşit araç ve gereci kemiren, hatta virüs, tifüs,veba gibi salgın hastalıkları taşıyabilen önemli zararlılardır.

Fare ile mücadelede ise uzaklaştırma yöntemi uygulanır. Rodentisit içeren yem ile fare ilaçlaması fareler ve sıçanlar için kullanılmaktadır. Fare ilaçlama da rodentisit içeren yemler kemirgen gözlem istasyonlarına yerleştirilir ve farenin yemi yiyerek yerleştiği ortamı terk etmesi sağlanır. Fare yemi yedikten sonra yuvasına döner ve 3 ila 8 gün arasında yavaş etkiyle ölmesi sağlanır. Dolayısıyla aynı sürüden birkaç fare yuvasında öldükten sonra, o fare sürüsü yerleşmiş oldukları alanı terk ederler.

Fare ilaçlaması yapılırken iç alanlarda fare yemlerinin yerleştiği istasyonlar 10-20 metre aralıklarla, dış alanlarla ise 20- 40 metre aralıklarla yerleştirilir. Fare ilaçlama da gözlem istasyonlarına fare yemlerinin yerleştirilmesinin nedeni ise, farelerin yemi yuvalarına taşımasını önler, yemi hava koşullarına karşı korur, kazayla yenme riskini azaltır, temiz bir uygulamadır. Güvenilir beslenme alanları ve kolay gözlemleme sağlar.

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

 ADRES:
GAYRETTEPE MAH. NECATİ BEYAZDUT SOK. NO:22 A  BEŞİKTAŞ / İSTANBUL E-POSTA:
INFO@NOPEST.COM.TR TELEFON:

 0212 258 73 78